HER ÇOCUK ENSTRUMAN EĞİTİMİ ALMAK ZORUNDA MI ?

 

HER ÇOCUK ENSTRUMAN ÇALMAK ZORUNDA MI ???
      Okulların açılmasına az bir zaman kaldıkça okulumuzun telefonları daha bir sık çalmaya başladı.
       Öncelikle kimse kusura bakmasın artık günümüzde telefonla konuşma adabının iyice gerilediğne şahit oluyorum.
     Geçen gün -Etiler Müzik Okulu iyi günler diye   açtığım bir telefona karşıdan cevap olarak daha merhaba demeden şu ses geldi.
“Kaç para ?? “
    -Ne kaç para hanımefendi ?Okul kaç para”
Ben tabiki ders ücretlerini sormaya çalıştığının farkındayım ancak bu uslup bana hiç uygun olmadığı ve bu tarz birinin bizim okulumuzda veli olduğu zamanlarda başka velilerede kaba davranabilme ihtimalini ortadan kaldırmak için aynen şu cevabı verdim.
“OKULU SATMIYORUZ TEŞEKKÜRLER” diyerek kibarca kapadım telefonu.
      %95 oranında annelerin telefon görüşmelerini yaptığı anlarda ,eğer öğrenci enstruman çalabilme yaşındaysa ilk cümle şöyle başlıyor.
   ” Merhabalar benim oğlum (kızım) keman çalsın istiyorum.”
       Benim de cevabım aynen şu oluyor.
” Peki çocuğunuz keman çalmak istiyor mu ? “
   Bu o kadar önemli bir soru ki..
Aklı başında her müzik okulu sahibi eminim bu soruyu soruyordur.Çocuklar 4 yaşından itibaren ufak oyunlarla,onların yaşına uygun yöntemlerle piyano dersi almaya başlıyabilir.En azından biz başlatabiliyoruz ve başarılıda oluyoruz.Ancak gitar,keman derslerine 6 yaş ve üzeri çocukları kabul edebiliyoruz.
     Mesela bir anne tuttu elinden geldi çocuğu ile müzik okuluna.Ben anneden önce çocuğa soruyorum hayalinde çalmak istediği enstrumanı.İlk tercih çocuğun son karar kurumundur.Yani en azından biz de öyle.Ücretsiz bir deneme dersi yapıp onun hayalindeki enstrumanın yaşına,fiziki yapısına,eline uygun olup olmadığını kontrol ediyoruz.Eğer zorlanacağını hissettiysek ona uygun olabilecek enstrumanı biz öneriyor ve deniyoruz.Çünkü sırf o anda kayıt almak için çocuğun istediği enstrumana hiç uygun olmadığı halde kayıt almak,ileride zorlanarak yaşayacağı başarısızlık hissi ile müzikten nefret etmesine sebep olacaktır..
       Bir de şu seçenek var.Acaba sizin çocuğunuz müzik eğitimi almak istiyor mu ? Yoksa siz çocukken yapamadığınız şeyleri çocuğunuza mı yaptırmaya çalışıyorsunuz??
   Çoğu anne veya babanın eskiden ailesinin ona aldırdığı zoraki piyano derslerinden kalan kötü anıları var.Ya da tam tersi gençliklerinde onların ailesi ders aldırmamış ve onlar çocuklarına her şeyi vermeye çalışıyorlar.Aslında bu bir iyilik değil.Her çocuk enstruman çalmak zorunda değil.Örnek : Benim kızım asla sevmedi enstruman çalmayı.Ben de zorlamıycam.Evet müzik eğitimi beyin ve kişisel gelişim için çok önemli.Ancak benim fikrimi sorarsanız çocuklarımızın gelişimlerine katkısı olacak eğitimleri mutlu ve huzurlu almaları daha önemli..
      Özet olarak çocukların hayatlarına ipotek koymayalım.Onları dinleyelim.Güvenelim.Ve lütfen telefonda fiyat araştırmasına girdiğiniz kadar,kurumların eğitmenlerini,vicdanlarını çocuklarınıza ne kadar sevgi ile yaklaşacaklarınıda araştırmanızı tavsiye ederim.
   Sevgilerimle Etiler Müzik Okulu Kurucusu & Piyano Öğretmeni Ahu KAHRAMAN YILDIRIM @muzisyenanne

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir